Každý lovec, tremp, či myslivec, nebo prostě ten, kdo nůž chce, by měl mít na opasku kvalitní lovecký nůž. Tento nástroj se pro něho stane nepostradatelným pomocníkem a stálým společníkem. Ale tento nůž je nutné správně vybrat

Především by mělo být jasné, jaký typ nože vybrat, zda zavírací, nebo s pevnou čepelí? Je třeba poznamenat, že pevná čepel je výhodnější z hlediska snadného používání a hygieny. Je mnohem jednodušší ji vyčistit od prachu, krve nebo tuku: stačí ji otřít hadříkem, nebo opláchnout vodou. U zavíracího nože to tak jednoduché není. Je to z důvodu jeho konstrukce, kterou tvoří pojistky, čepy, otvory apod. V případě, že hodláme s nožem hodně pracovat, je lepší zvolit nůž s pevnou čepelí.

Musíme si uvědomit, že univerzální produkty neexistují. Proto se každý z nás musí rozhodnout, který typ mu vyhovuje nejlépe a je pro něho uživatelsky příjemný. Univerzální jsou modely Norek, Candát, Jeseter, Jezevčík, Orel, Nosorožec a droppoint modely jsou Bizon, Sumec, Kanec. Pro ty, kteří chtějí lovit drobnou zvěř, bude tenčí čepel vhodnější a pro velkou zvěř bude vhodnější silnější čepel. Chceme-li lovit vodní ptactvo, stačí se omezit na malý zavírací model s klipem. Stahovací nůž se používá pouze ke stahování zvěře, takže je nutno ho zakoupit zvlášť.

Když kupujeme nůž na lov, je třeba věnovat pozornost kvalitě oceli, z níž je vyroben. Pokud chceme, aby nám nůž věrně sloužil, zúžíme výběr oceli na tvrdost nejméně 57 HRC. Taková slitina bude mít optimální chemické složení a bude mít pozitivní vlastnosti. Je možno si pořídit i nůž z damaškové oceli, i když vychází o trochu dráže. Zvýšená cena nože bude vyvážena jeho vlastnostmi a jedinečným designem. Ve většině případů jsou dobré lovecké nože vyrobeny z obyčejné nerezové oceli. Vhodné jsou oceli třídy 65×13, 95×18, 110×18, Х12МF. Čepele jsou odolné a snadno se ostří.

Ostření čepele – to je další důležitý faktor, který je třeba vzít v úvahu při výběru. Ideální úhel ostření je 30-35°. Taková čepel bude schopna provádět různé operace (dokonce i sekat kosti a malé větve) a současně zůstane ostrá po dlouhou dobu.

Měli bychom zapomenout na čepel s pilovými zuby. Takové zuby jsou velmi užitečné pro řezání tvrdých materiálů, ale pro lovce jsou zcela zbytečné.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat střence, jejímu designu a kvalitě. Materiál, z něhož je střenka vyrobena, může být různý. Habr, buk, bříza nebo paroh jsou pro to nejlepší. Syntetické materiály by měly být vybírány podle vlastního uvážení, protože každý z nich má své vlastní plusy a mínusy. Kovová střenka by měla být ihned vyřazena.

Nekupujeme příliš velký a těžký nůž: bude méně všestranný a obtížně ovladatelný. Je lepší zvolit ve prospěch pohodlí. Nůž by neměl poškodit dlaň a způsobit puchýře.

A konečně, dobrý lovecký nůž musí mít nutně pochvu!